Пише Інтернет- видання “Дзвін”. “Ми за колгосп, але не в нашому селі”, – приблизно так висловлюються про ідею об’єднання територіальних громад  більшість жителів Черкаського району. Плани влади щодо утворення п’яти об’єднаних  територіальних громад навколо найбільших сіл району люди сприймають із великою засторогою. Цікаво, що у кожної  вікової категорії є свої аргументи. Молодь, яка проживає у менших селах, побоюється, що в результаті приєднання вони втратять свій клуб, повноцінну школу, дитячий садочок,  можливість вирішувати соціальні питання в своїй сільській раді. В старшого покоління, яке пам’ятає колективізацію, коли примусово  заганяли в стійло колгоспів та відбирали останній шанс прогодувати себе та сім’ю, свої сумніви. Селяни хочуть мати  свою школу для дітей та внуків, свій ФАП, своїх сільських депутатів та голову, з яких можна було б спитати… Всього цього, на думку більшості жителів району, їх хочуть позбавити.

Як аргумент про необхідність об’єднання влада продемонструвала такий собі пілотний проект Білозірської ОТГ, якій в цьому році було виділено значно більше коштів з центру, ніж іншим. Але ж це тільки одна об’єднана громада і тільки на проектний період. А якщо в області буде створено дві сотні ОТГ, то де в куцому держбюджеті знайдуться оті сотні мільйонів для всіх? Адже їм прибавитися нізвідки, бо ж при об’єднанні, даруйте, удої корів чи врожайність зернових не збільшаться в рази. І не виростуть же в тих новостворених ОТГ нові підприємства і нові робочі місця… Та й хто гарантує справедливий розподіл коштів між селами, що об’єднаються. Треба врахувати, що за немовби то збільшенням надходження коштів до бюджетів ОТГ, центральна влада перекладе на них і фінансування тих об’єктів, які до тепер фінансує держава…

А найголовніше, що сьогодні немає довіри в селян до нинішньої влади. До речі, як і до попередніх, які лише проводили експерименти над селом і селянами, які щороку ставали все біднішими. Тому, якими б солодкими не були обіцянки влади в користі від об’єднання,  селяни у них уже не вірять. «Хватить обіцянок – наїлися!» – таку відповідь найчастіше чути у селах на нові «рехворматорські» потуги Києва.

Про позитивний досвід об’єднання громад у Європі влада також лукавить. Бо коли наводять приклад успішних реформ у тій же Польщі, то забувають нагадати, що левову частку їх фінансування взяв на себе Євросоюз. Зокрема, за десять років у польські інфраструктурні реформи ЄС влив десятки мільярдів доларів. Хто такі кошти надасть сьогодні Україні? Тому не можна порівнювати ситуацію у країнах Східної Європи, де громадяни мають  гідні заробітні плати та пенсії, прекрасні автошляхи навіть в сільській місцевості, потужну соціальну інфраструктуру в кожному селі, – із нашим сільським життям, де панує бідність, бездоріжжя і безробіття…

Обіцянки про передачу земель поза межами населених пунктів об’єднаним громадам теж не переконливі. Де гарантія, що місцеві олігархи не посадять в крісла голів об’єднаних громад «своїх» людей,  які дозволять їм прибрати до рук наші чорноземи? Досвід обрання сільських голів довів, що бідний селянин часто голосує за невеличку грошову подачку. В деяких селах нашого району перед виборами до місцевих рад  доходило до абсурду – за отримання голосів навіть носили попід хатами самогон… А після об’єднання отримати «своїх» голів ОТГ місцевим олігархам буде ще легше, адже їх буде в рази менше, ніж зараз. Отож, ризик позбавитися прийняття потрібних громаді самостійних рішень після об’єднання зростає.

Ще один міф, який поширює  «рехворматорська» влада, що за умови створення ОТГ зменшиться кількість бюрократів на місцях, а відповідно і зменшиться фінансування на утримання сільських посадовців. Насправді, штат конторських працівників ОТГ зросте у рази, порівнюючи із нинішніми сільрадами. Це фактично буде щось на зразок нинішніх райадміністрацій із своїми відділами і управліннями. Відповідно збільшиться і їх фінансове забезпечення.

Отож, красиві картинки про щасливе село при створенні об’єднаних територіальних громад більше нагадує більшовицькі міфи про швидке «строітєльство комунізма». А у підсумку таких сільських «реформ» на догоду олігархам ми можемо отримати Україну без сіл і селян. А це, мабуть, і є основною метою сьогоднішньої олігархічної влади. Принаймні, так думає більшість селян у нашому районі…

Поки у нас на селі не буде гідних заробітних плат і пенсій, європейських доріг, розвинутої інфраструктури говорити про об’єднання територіальних громад зарано і недоцільно.

Микола Бабич

ФОТО АВТОРА САЙТУ

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

ІНФОРМАЦІЯ

Автор інтернетресурсу не несе відповідальності за посилання на сторонні ресурси.