Невідомий пам’ятник

 Стоїть у Мошнах на роздоріжжі  п’яти вулиць, на Толоці, біля газової аварійної служби, що на вул. Кірова великий камінь з написом – “Жертвам фашизму”. Суть запису зрозуміла, а от хто були ті жертви, творці пам’ятника сором’язливо змовчали. Довелося провести опитування старих жителів села, щоби пролити світло на цю загадку. Як виявилося,  в селі Дудницьке (так тоді звалися Мошни) фашисти – есесівці влаштували страшний злочин. Раніше в цьому місці, яке звалося Толока, був великий піщаний кар’єр, тому були там вибрані у піску глибокі ями. Саме туди в 1942-му році в осінню пору полуторкою  з МТС були звезені із усіх навколишніх поліцейських дільниць заарештовані люди, які чимось не вгодили новій владі. Керували тією операцією комендант Мошнівського гарнізону Гофман та його помічник – рудий Вальтер.

З допомогою запопадливих поліцаїв, які  звозили на те місце людей згаданою старою полуторкою за один раз там було розстріляно 40 чоловік місцевих жителів та людей з інших сіл так званого мошнівського куща. Яму тоді загорнули піском, а пізніше майже поруч розстріляли ще двох чоловіків, котрі були військовополоненими. Кількість розстріляних сягнула до 42 людей.

Саме так про це розповіли свідки, зокрема нині вже покійні люди, що в той час були дітьми. На все життя вони запам’ятали події, які звершилися в них на очах. Таке забути неможливо, сталося так, що допитлива дітвора сховалася в кукурудзинні сусіднього городу та спостерігала за тими подіями. Коли розпочався розстріл, кулі полетіли у їхній бік. На щастя тоді ніхто не постраждав, але побачене та пережите зруйнувало дитячу психіку на все життя. Особливо вражає їхня страшна розповідь про жінку, яка вчепилася у свого чоловіка, не відпускала його від себе та була розстріляна разом із ним…

Ще довгий час оминала дітвора те місце. Але туди значно пізніше навідалися діти з іншого кутка. Навесні 1943-го року всю Толоку залили талі води, що потім замерзли, бо вдарили знову зимові морози. Дітвора побігла на ковзанку «гнути подушки», але з жахом втекли звідти, бо вода під льодом була червона від ротанувшої людської крові! А от, старожили села чомусь завжди уникали розмов на цю тему.

   Вже у повоєнному 1947-му році владою була проведена ексгумація тих людей, вони були упізнані родичами, занесені в протокол та поховані в братській могилі. Туди пере захоронили і тих двох, що були розстріляні пізніше. Про це розповів Федір Мефодійович Лопушняк 1920

Р. н., житель Мошен, якому тимчасово довелося працювати у комісії, яка приїжджала тоді із Києва. Як професійний фотограф, опрацьовував він тоді усі кримінальні фотодокументи, що засвідчили оте злодійство фашистів.

Спочатку мені здавалося, що через те немає там прізвищ, бо їх дуже багато, а пам’ятник відносно невеликий. Їхні прізвища є в архівах, тому встановити їх, здавалося, було би неважко. Та виявилося, що все було не так вже й просто. Ані звернення до місцевої влади, ані пошуки в архівах не дали жодних результатів, не знайшлося родичів, які б допомогли встановити істину. На жаль, розстріляні люди так і залишалися невідомими…

Та як кажуть мудрі люди – усе таємне колись стає явним. Так воно і сталося.

Зовсім недавно до мене навідалася моя добра знайома жіночка із с. Яснозір’я, краєзнавець- аматор Пуш Ольга Іванівна. В руці вона тримала два аркуші із шкільного зошита з якимись прізвищами людей. Спочатку я не зрозумів нічого, а коли прочитав записи, то стало зрозумілим, що те, чого не вдалося мені, таки змогла зробити Ольга Іванівна. Зібрані нею дані проливають світло на багато невідомого.

    Перелік  прізвищ жителів с. Яснозір’я  (колишнього Білозір’я) Черкаського району, заарештованих німцями та поліцаями 9 жовтня та страчених у с. Дудницькому

( Мошнах) 12 жовтня 1942 року.

 

 1. Баслик Григорій Григорович. Колишній секретар парторганізації

      с. Руська Поляна.

 1. Баслик Гурій Григорович. 1905 р. н. Колгоспник.
 2. Баслик Василь Григорович. 1910 р. н. Колгоспник.
 3. Веретільник Григорій Євдокимович. 1902 р. н. Голова колгоспу «Комунар».
 4. Гонор Лукія Федорівна. 1904 р н. Завідуюча дитсадком колгоспу ім.. 17- го з’їзду ВКП (б).
 5. Жила Самуїл Іванович. 1905 р. н. Колгоспник.
 6. Іщенко Демид Сільвестрович. 1912 р. н. Лісничий.
 7. Каплун Єфросинія Кирилівна. 1904 р. н. Ланкова колгоспу ім.

      8 березня, комсомолка.

 1.  Кріт Олекса Пилипович. Колишній директор школи до війни.
 2.  Лялька Іван Кіндратович. 1913 р. н. Комуніст, колишній бригадир   колгоспу ім. 17 – го з’їзду ВКП(б).
 3.  Нечипоренко Тихін Андрійович.1910 р. н. Комуніст, директор середньої школи.
 4.  Осадчий Антін Іванович. 1910 р. н. Комсомолець, вчитель.
 5.  Сіренко Олексій Гнатович. 1895 р. н. Колгоспник.
 6.  Чепурний Антін Феодосійович. 1897 р. н. Лісник.
 7.  Невідомий районний партійний уповноважений, єврей.

 

При арештові загинули та поховані в с. Яснозір’я:

 

Іщенко Степан Павлович. 1901р. н. Секретар сільради.

Пуш Меланія Сидорівна. Жителька села.

 

Як бачимо, майже третина загиблих сьогодні  вже перестали бути невідомими.

Та це не все, бо цей список став підтвердженням розповідей старожилів про сваволю та баранячу ідеологію комуністів того часу. Уважно продивіться наданий перелік. Перед вами  комсомольсько – партійно – господарський актив колишнього села Білозір’я. Свідки розповідали, що загинули ці люди через недолугість партизанського керівництва. Ще в 1941 році 7 листопада невеличкий загін партизанів забіг у Мошни, нашвидкуруч провів там мітинг та зник у лісі. Результатом такої акції був розстріл фашистами чотирьох активістів. А восени 1942 року,  розуміючи те, що своїми діями вони наражають на небезпеку свій же партактив в окупованих селах, згадане керівництво не відмовилося від небезпечних для людей мітингів. Знаючи, що 7 листопада це їм аж ніяк не вдасться, бліц – мітинги в навколишніх селах були проведені на місяць раніше. Реакція фашистів була миттєвою. На цей раз загинули 40 людей.

 З того часу в партизанів почалися «чорні дні». Родичі загиблих почали мстити за своїх, здаючи місцезнаходження партизан ворогові. Дійшло до того, що в загоні залишилося 10 чоловік, а С.Н. Пальоха змушений був розпустити загін 12 листопада 1942 року. Це не якісь там видумки. Багато свідчень знаходимо в щоденнику Ф.Р.Савченка та в копіях протоколів допитів С.Н.Пальохи в повоєнному НКВС та їхнє «кришування» Тимофієм Строкачом.

На жаль, майже усі ті люди на сьогодні вже відійшли у вічність так і не збагнувши, що людське життя – найвища цінність, набагато більша за будь – яку ідеологію.

Схоже на те, що в повоєнні роки самовихваляння та надуманий власний героїзм затьмарив колишнім партизанам увесь розум, а правда про невинно загиблих аж ніяк не вписувалася у те вихваляння. А пересічні люди мовчали тому, що багато із колишніх партизанів по війні перебували на керівних посадах. Такі розмови були не на користь «язикатого».

Цілком вірогідно, що архіви того страшного розстрілу вже давно не існують. Тому марно сподіватися десь віднайти повний перелік загиблих. Хіба що, в цьому допоможуть небайдужі люди. А вони є, і ця стаття – тому яскравий приклад. Невдовзі ми будемо відзначати весняні дні Перемоги. Але це вже не ті дні невідомості, що тривали довгих 73 роки від дня трагедії. Принаймні, можна буде пом’янути частину закатованих та загиблих поіменно.

Отже, той пам’ятник тепер не такий вже і невідомий, але дивує інше: в день Перемоги та у Пасхальні поминальні дні скрізь до обелісків приносять люди квіти, а біля цього пам’ятника їх чомусь немає. Можливо, хтось зустріне знайоме прізвище та прийде віддати шану  до невинно убієнних людей. Можливо…

                                  Письменник, краєзнавець, публіцист   Сергій Гречуха.       

 

ОСТАННІ НОВИНИ

  ФОТО АВТОРА САЙТУ

  ВАЖЛИВІ СТОРІНКИ

  No posts available

  Наша інформація

  ХМАРИНКИ ТЕГІВ

  100 гривень до пенції - плата за голоси на виборах до В.Р. Femen-вдала акція Алкоголізм в Україні - підлітковий Арешт Тимошенко Брак туалетів в Черкасах Вбивство середнього класу - на совісті влади Вертеп - блазнювання Влада в Україні вахтова Влада вбиває суди України Гастрольний збір - новорічний " подарунок" Українській культурі Геть брудні лапи від Українського патріотизму Геть владу і опозицію Дорогий газ для пересічних українців Ерец Ізраель-друг України Закон про вибори-змова КСУ - заказний владою України Каганович-кат Українського народу Корупція в медицині Крах ЖКГ в Україні Кримінально-процесуальний кодекс Модуль влада та «опозиція» - єдині Народжуваність в Черкасах владі не потрібна Не всі партизани були патріотами СРСР Нехай в 2012 році буде єдина Україна Олександр Тимошенко втік в Чехію Побиття Ростислава Шапошникова і міліція Податковий кодекс-засіб росправи з громадськими організаціями Помилка Росії на виборах президента Прогулянка С.Тулуба в Ізраїль Україна втрачає малі річки Юліоманія Ялинка в Києві - насмішка над народом атака на урядові сайти-помста громадян горе народу-рай для політиків загроза туберкульозу закон на розкіш - блеф влади комуністи товариші - капіталісти бізнесмени неякісні товари обман покупців протести- бльмо на оці влади ринок землі - смерть селянам сексуальні збочення сирна війна на користь Українського споживача смердючий цукор істерія навколо Юлії Тимошенко

  Это flash облако тегов вы можете найти на сайте "WordPress плагины". Для показа облака необходим Flash Player 9 или выше.

   
  Квітень 2020
  П В С Ч П С Н
  « Лют    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  

  ВАЖЛИВО

  Голодомор В 1932 - 1933 рр. - геноцид Українського народу.

    День пам`яті жертв голодомору в Україні в 1932-1933роках -… [Читати далі ВСЕ]

  Голодомор В 1932 - 1933 рр. - геноцид Українського народу. Голодомор В 1932 - 1933 рр. - геноцид Українського народу.

  Закон про податок на розкіш в Україні - посміховище і не більше

    Прийняття закону про податок на розкіш -   спроба  української… [Читати далі ВСЕ]

   Закон про податок на розкіш в Україні - посміховище і не більше Закон про податок на розкіш в Україні - посміховище і не більше

  Ринок землі в Україні відбере останню надію на існування Укранських селян

  Прийняття закону про ринок землі в Україні закінчить переросподіл… [Читати далі ВСЕ]

  Ринок землі в Україні відбере останню надію на існування Укранських селян Ринок землі в Україні відбере останню надію на існування Укранських селян

  Український деревообробний бізнес - по комуністичному, по сільському

   Українське лісне господарство – клондайк для сільських… [Читати далі ВСЕ]

  Український деревообробний бізнес - по комуністичному, по сільському Український деревообробний бізнес - по комуністичному, по сільському

  Новорічне поздоровлення від голови Народної ради Черкаського району Українцям

  Шановні члени Народної ради України  та співвітчизники! Щиро… [Читати далі ВСЕ]

  Новорічне поздоровлення від голови Народної ради Черкаського району Українцям Новорічне поздоровлення від голови Народної ради Черкаського району Українцям

  Поздоровлення Українців зі святом вшанування Степана Бандери з нагоди його дня народження

  Всіх Українців поздоровляю зі святом вшанування Степана… [Читати далі ВСЕ]

  Поздоровлення Українців зі святом вшанування Степана Бандери з нагоди його дня народження Поздоровлення Українців зі святом вшанування Степана Бандери з нагоди його дня народження

  ІНФОРМАЦІЯ

  Автор інтернетресурсу не несе відповідальності за посилання на сторонні ресурси.