Відкриття музею Т.Г.Шевченка в Мошнах не обійшлося без дешевих формальностей та прикростей.          9 січня 2014 року о 10 год. Ранку в с. Мошни на Черкащині відбулася урочиста церемонія відкриття садиби – музею до 200 річчя з дня народження Т.Г.Шевченка. Саме у цій будівлі – колишній власності  міщанина – поляка  Нагановського неодноразово гостював Шевченко. На щастя, добре збудована оселя непогано збереглася до наших днів. Обласним керівництвом той двір був викуплений у нинішніх власників та були проведені у ньому реставраційні роботи. Зовні та оселя змінилася до невпізнання, зате всередині все залишилося як було. Будівельники із «Львівбуду» (чомусь місцевим ту справу не довірили) добудували ще й стайню. То символічна добудова, бо нині в ній як і всередині будинку розмістилася експозиція із запасників Черкаського обласного краєзнавчого музею та речей зібраних небайдужими мошнівцями.Величезний вклад в організаційну роботу внесла директор того музею Алла Кушнір, її заступник Валентина Нестеренко. Разом із працівниками обласного краєзнавчого музею вони ще й тепер розшукують небайдужих людей, що можуть передати до музею в Мошнах старовинні речі. Експозиція музею Т.Г.Шевченка в Мошнах зібрана досить вдало, вона має старовинні речі, картини місцевих художників, тощо. Одним словом – є на що подивитися! А стосовно самих урочистостей, то тут як завжди, люди побачили вже звичні для себе  моменти відокремлення від них високопосадовців.

Прибулі поважні особи: голова ОДА Тулуб, голова облради Черняк, Віце – Прем’єр Кабміну Костянтин Грищенко, районне та місцеве керівництво урочисто перерізавши стрічку пішли оглядати музей. Ніхто більше не мав змоги зайти за ними. Пробувши хвилин десять в обійсті високоповажна делегація мовчки почимчикувала до своїх розкішних авто . Лише Грищенко сказав для преси декілька слів. Прикро, бо люди, що зібралися на урочистості сподівалися на спілкування з очільниками області та держави. Хотіли почути якісь слова про своє минуле та майбутнє. Але так нічого і не дочекалися. Мабуть в очільників своє життя, а в них своє…

За когортою авто можновладців помандрувала не менша когорта міліціянтів, котра «обложила» Мошни ще до світанку.На тому урочистості і закінчилися. Як говорить народна мудрість: – уміли готувати та не вміли подавати…   Та й що можна було говорити зігнаним для масовки учням старших класів та бюджетникам. Сталося так, що пересічні селяни про ту оказію навіть не знали.

Та Бог з ними, отими урочистостями, вони приходять та відходять, а реально зроблені справи таки залишаються. Я вважаю, що то добра справа. Хоч не прочитано там віршів Шевченка, хоч зроблено все у стрімкому темпі, хоча залишилося в людей багато запитань до влади, та музей Кобзаря в Мошнах віднині є! Є куди повести навіть іноземні делегації, а експонатів з часом там додасться немало. Звісна річ,  якщо влада не залишить той «ювілейний» музей напризволяще.

Для мошнівських жителів відкриття музею окрім морального задоволення має ще і звичайна вигода: покладено декількасот  метрів асфальту, змонтовано новий шматок електролінії з освітленням по вул.Шевченка. От тільки невідомо чи довго буде діяти те освітлення. Чи не зникне покладений асфальт разом із снігом, чи вистачить коштів для утримання працівників музею? Саме про це. Таке далеке від політикиі хотіли запитати звичайні люди в керівництва. Та не вдалося, навіть з хором…  Прикро, що влада за віки так і не змінилася. Щевченко у свій час бачив її такою панською, і нам доводиться…  

                                                            Микола Бабич.    Сергій Гречуха.

P.S.  Активну участь в наповненні  експонатами музею брав співавтор цієї публікації Сергій  Гречуха, за що йому щира подяка громади Черкаської області. Багато артифактів епохи Тараса Григоровича Шевченка було зібрано та передано музею Сергієм Гричухою безкоштовно.

                                                                                      Микола Бабич

                                 

ФОТО АВТОРА САЙТУ

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

ІНФОРМАЦІЯ

Автор інтернетресурсу не несе відповідальності за посилання на сторонні ресурси.